E-Devlet Psikoteknik Belge Sorgulama

E-Devlet Psikoteknik Belge Sorgulama

Psikoteknik merkezlerinden alınabilen psikoteknik belgesi, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren e–Devlet Sistemi üzerinden verilmektedir. Sürücülerin 5 yılı dolmamış psikoteknik belgelerini e-Devlet’e girip sorgulatabilir, sistem üzerinden rapor yazdırılabilir.

Psikoteknik belgesi sorgulama için sürücüler e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra e-Rapor sekmesinden raporlarının olup olmadığını sorgulatabilirler. Psikoteknik rapor sorgulaması sonucu e-Rapor üzerinde raporlarını bulamayan kişiler raporu aldıkları kuruma gidip danışabilirler.

Psikoteknik raporunuza aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

E-devlet Psikoteknik Raporu Sorgulama

Psikoteknikle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Psikoteknik Test Uygulaması Sağlık Bakanlığı yetkilendirmesi ve denetiminde olan ruhsatlı kurumlar tarafından kişinin ruhsal ve psikomotor durumunun sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını ölçen, psikoteknik cihazı eşliğinde yapılan, 1 saat süren uygulama ve bu test sonucunda verilen rapordur.

Psikoteknik Test Uygulaması sürücülerin refleks, dikkat, konsantrasyon, hafıza gücünü ölçen kompleks bir testtir.

Ülkemizde yapılan yeni düzenlemeler sonucu yük ve yolcu taşıyan ticari araç sürücülerine bazı belgeler zorunlu kılınmıştır. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 34. maddesince Psikoteknik Test Raporu Belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Sürücülerin yanlarında getirmesi gereken 1 kimlik ve ehliyet fotokopisidir.

Ticari araç sürücülerinin ve ehliyetine el konulmuş olan sürücülerin alması gereken bir rapordur. Ancak bazı kurumlar özellikle araç kullanımı ile ilgili işe alımlarda Psikoteknik Test Raporu Belgesi istemektedir.

Belgeyi vermek için sürücü adaylarına ve sürücülere yöneltilen test uygulamaları azami 10 dakikadır. Bu süreden az olması sağlıklı olmaz ve uygun değildir.

Psikolog tarafından imzalanan psikoteknik raporunun geçerli olabilmesi için teste girdikten sonra 30 gün içerisinde bir psikiyatri uzmanına gidilerek muayene olunması gerekmektedir.

Tabikide, Evet. Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre kişi verilen rapora 30 gün içerisinde İl Sağlık Müdürlüğüne şahsen itirazda bulunabilmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü son karar için kişiyi daha önce psikoteknik uygulamış olan başka bir merkeze, başka bir merkez yoksa aynı merkeze rapor tarihinden itibaren 3 ay geçince tekrar teste girmesi için yönlendirir. Kişiye psikoteknik Test Uygulaması sırasında İl Sağlık Müdürlüğünden gözlemci bulundurur. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen sağlık kuruluşunda psikiyatrik muayenesi yapılmak üzere gönderir. İki rapor arasında fark var ise sonuncu rapor geçerli olur.

İkinci değerlendirme sonucunda başarısız olan yada 30 gün içerisinde rapor sonucuna itiraz etmeyen kişiler 2 yıl süre ile Psikoteknik Test Değerlendirmesine giremez.

Artık kart kullanımının bir işlevi kalmamıştır. Kesinlikle kartlı işlemlerden uzak durmalısınız. Kartın ne kanunda nede yönetmelikte yeri yoktur. Yapmanız gereken Sağlık Bakanlığı’nın yetki vermiş olduğu Psikoteknik Merkezlerinden Sağlık Bakanlığı onaylı rapor almanızdır.

Her 5 yılda bir yenilenmesi ve yeni sürücülerin alması gereken PSİKOTEKNİK TEST RAPORU EĞİTİMİ bünyemizde sürekli olarak sağlanmak ve uygun koşullarda sürücülerimize takdim edilmektedir.

Bilgisayar veya herhangi bir elektronik bilgiye ihtiyaç yoktur.